Web tasarım nedir denildiğinde birey veya markaların hizmet ve ürünlerini sunan dijital platformlar olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde irili ufaklı hemen hemen her markanın hatta kişilerin dahi web siteleri bulunuyor. Web sitesi olmayanlar ise kendilerine uygun olan en iyi web tasarım şirketi arayışında oluyor. Bu noktada önemli bir gerçeği asla göz ardı etmemek gerekiyor.

Tüm web site tasarımlarının yegane amacı bilinirliğinize değer katmaktır. Buda sadece başarılı hazırlanmış web site tasarımları ile gerçekleşir.

Peki başarılı bir web tasarım nedir?

Bu soruya birbirinden farklı çok sayıda cevap vermek mümkündür. Çünkü bir internet sitesinin tasarım sürecini başarılı kılan tek bir unsur bulunmamaktadır.

Görsel tasarımdan, kodlamaya, SEO çalışmalarından hız optimizasyon çalışmalarına kadar sayısız değişken, web sitesi tasarımının başarısında aktif rol oynamaktadır. Kurumsal kimlik oluşumunda internet sitelerinin önemi hiç de göz ardı edilecek düzeyde değildir. Bu nedenle, kurumsal kimlik çalışmalarında başarılı bir web tasarım hizmeti, artık en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Ancak web sitesi tasarım sürecinde, görsel düzen yalnızca tasarım sürecinin bir unsurudur. Çalışmanın bütününe yönelik bir yorum yapmak için tüm içeriklerin aynı anda değerlendirilmesi gerekmektedir.

Web Tasarım Aşamaları Nelerden Oluşur?

Web tasarımda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Web tasarımda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Bir web sitesinin tasarım sürecinde etken olan çok sayıda etken olduğundan bahsettik. Bu etkenlerin tasarımcı tarafından nasıl kullanıldıkları, tasarım sonucu üretilen ürünün, diğerlerinden farklılaşmasına yardımcı olmaktadır.

Yani mevcut ekipmanları standardın dışında kullanmak, bir tasarımın özgünleşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Dünya’ya bakış açısı ile kendisine hayranlık uyandıran Marie Angelique Arnauld ait çok değerli bir söz vardır;

“Mükemmellik, olağanüstü şeyler yapmakla değil, sıradan şeyleri olağanüstü iyi yapmakla elde edilir.”

Web tasarım nedir sorusu kadar tasarım aşamalarının nelerden oluştuğu sorusu da merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle standart bir web tasarım çalışmasının 9 önemli maddeden meydana geldiği söylenebilir:

 1. Web sitesi tasarımıyla hedeflenen sonuçların belirlenmesi,
 2. Tasarım çalışması için cari durumunun analiz edilmesi,
 3. Web tasarım çalışmalarına yönelik genel hatların ortaya koyulması,
 4. Çalışma planının sunulması,
 5. Sektördeki duruşa uygun bir tasarımın belirlenmesi,
 6. Site içi düzenlemelerin yapılması,
 7. Sitenin yayın denemelerinin tamamlanması,
 8. Web sitesinin onayına sunulması,
 9. Sitenin aktif bir şekilde yayına alınması.

Web Tasarım Ne İşe Yarar?

Web tasarım nedir ne işe yarar sorusuna kurumsal bir bakış açısı çerçevesinde cevap vermek gerekirse, web tasarım çalışmalarının kurumsal bir yapıyı öne çıkarmaya yarayan kapsamlı çalışmalar olduğu söylenebilir. Bununla birlikte; web tasarım çalışmaları kişisel marka gelişiminde de oldukça etkili sonuçlar sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde, dijital dünyada bilinirliğini artırmak isteyen her kesimin, web tasarım çalışmalarına ağırlık verdiği görülmektedir.

Web tasarım çalışmaları, bir web sitesinin başarılı bir şekilde tasarlanması kadar, sonraki süreçte yüksek performansa sahip olması ile de ilgilidir.

Bu nedenle teknik açıdan bir web sitesinin başarılı olduğunu söylemek için;

 • Kullanıcılarına hızlı bir web sitesi deneyimi sunması,
 • SEO çalışmalarının üst düzeyde yapılmış olması,
 • Altyapı güvenliğinin eksiksiz sağlanmış olması,
 • Web sitesinin performansını etkileyen tüm hatalardan arındırılmış olması,
 • Arama motorundaki görünürlüğünün yüksek olması vb. kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüksek Güvenliğe Sahip Web Tasarım Nedir?

Bir web sitesinin görsel başarısı kadar teknik başarısı da son derece önemlidir. Teknik başarı ile anlatılmak istenen, web sitesinin mevcut kullanıcılarına olumlu bir deneyim sunabilmesidir. Bunun için, web sitesini yavaşlatan tüm etkenler, düzenli yapılan çalışmalarla optimize edilmelidir.

Sağlıklı bir web sitesi için önemli olan bir başka önemli detay da web sitesinin güvenlik düzeyidir. Web sitesinin yüksek bir güvenlik düzeyine sahip olması, herhangi bir siber saldırı karşısında web sitesinin zarar görmemesi anlamına gelmektedir.

Yani bir web sitesinin altyapı güvenliği ne kadar yüksekse, siber saldırılardan etkilenme olasılığı o kadar düşük olmaktadır. Bununla birlikte; güvenlik eksiği olan web siteleri, kullanıcı verilerinin çalınmasına da zemin hazırlamaktadır. Verilerin çalınması durumu, standart bir internet sitesi için büyük bir tehlike arz etmekle birlikte bu durum, bir e-ticaret sitesi için daha büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Yüksek güvenliğe sahip web tasarımı nedir sorusuna, web sitesinin teknik çalışmalarının hatasız bir şekilde yapılması sonucunda, siber saldırılara karşı belli bir düzeyde korumaya sahip web sitesi tasarımı cevabı verilebilir.

Bu tanım net olarak göstermektedir ki, başarılı bir web tasarımına sahip olmak için yalnızca görsel içeriklere dikkat etmemek gerektiğidir. Elbette görseller özgün ve dikkat çekici olmalıdır. Ancak site tasarımı dikkat çekici olmakla birlikte, güvenlik açığı bulunan web sitelerinin başarılı bir tasarıma sahip oldukları söylenemez.

Bir Web Sitesi İçin SEO Çalışmaları Ne İşe Yarar?

seo uyumlu web tasarım nedir
seo uyumlu web tasarım nedir

İnternette var olmak isteyen herkes öncelikle bir web sitesi edinerek mevcut amaçlarına daha kolay ulaşmayı hedeflemektedir. Fakat tek başına web site tasarımına sahip olmak, bilinirliği beraberinde getirmez.

SEO çalışmaları, bir web sitesinin internet dünyasında bulunabilirliğini artırmaktadır. Bu durum tüm web site sahipleri için son derece önemlidir. Çünkü her web sitesi için arama motoru optimizasyonu marka değerine çok sayıda katkı sağlamaktadır.

Hizmet veya ürünlerinizin internetteki potansiyel alıcılarına hızlıca ulaşması için SEO uzmanlarından hizmet almak kaçınılmazdır.

Başarılı Web Tasarım Ajansı Nelere Dikkat Eder?

Başarılı bir web tasarım ajansı hizmet sürecine başlamadan önce, markanın potansiyellerini ortaya koymalıdır. Yani web sitesi tasarımı ile ulaşmak istenilen hedefleri doğru algılayarak, mevcut durumu, ulaşılmak istenen hedeflere uyarlayabilmelidir.

Bu tarz bir çalışma kolay olmamakla birlikte, başarılı web tasarım ajansının, standart ajanslardan farkını ortaya koymaktadır.

Kalite Anlayışı

Web tasarım sürecinde, özgün ve kaliteli çalışmalar ortaya koyan Creaviser, her çalışmasında adından söz ettirmeyi bilmektedir.

Müşteri Odaklı Yaklaşım

Müşterilerinin ne istediğini doğru algılayarak, belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli olan çalışmaları ortaya koymaktadır.

Uzmanlık ve Tecrübe

En iyi web tasarım hizmeti için Creaviser’ın profesyonellerden oluşan web yazılım ekibi ile görüşebilirsiniz.