Kurumsal oluşumların profesyonel kimliğini yansıtan en önemli araçların başında internet siteleri gelmektedir. Bu nedenle internet siteleri, özgün bir tasarımla oluşturularak kurumsal yapıların hedef kitlesine hitap etmelidir. Web sitelerinin, kuramsal oluşumlar için bu kadar önemli olduğu bir ortamda, kurumsal yapıların en büyük destekçisi web tasarımcısı olmaktadır.

Yeni bir standart oluşturmak sadece biraz farklı olmakla olmaz. Bu gerçekten yeni ve insanların hayallerini yakalayan bir şey olmalıdır. (Bill Gates- Microsoft’un Kurucusu)

Bugün web tasarımı kavramı ile alakalı dijital ortamda çok sayıda unsurun varlığından söz etmek mümkündür. Kurumsal oluşumların mevcut yapısına yönelik olarak hazırlanan internet siteleri, dijital ortamdaki tüm unsurların ahenkli bir biçimde ve standart üstü olarak düzenlenmesini gerektirmektedir. Web sitesinde yer alan; görsel öğeler, font biçimi, görsel boyutları, içeriklerin yerleşimi ve menüler bir web sitesinin etkileyici ve işlevsel olmasına katkı sunan başlıca unsurlardır.

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Günümüzde bir internet sitesi tasarımcısının çok sayıda iş yaptığını söylememiz gerekmektedir. Yani aslında bu soru ‘web tasarımcısı ne iş yapmaz’ olarak sorulsa da isabetli olabilir.

Dijital ortamların üst seviyede rekabetçi bir hale gelmeleri sonucunda bugün, internet tasarımcılarının çok sayıda değişkenle mevcut rekabete katıldığı görülmektedir.

Artık yalnızca kodlama ya da görsel düzenleme işlemleri ile dijital dünyada lider olmak mümkün değildir.

Profesyonel Web Tasarım Hangi Unsurları İçerir?

İster kurumsal ister kişisel bir web sitesi tasarımı yapılacak olsun, tasarımcıların dikkate almak zorunda oldukları bazı unsurlar bulunmaktadır. Tüm oluşumları, dijital dünyanın zirvesine taşıyacak olan unsurlardan bazıları şunlardır:

 1. Oluşumun yapısına uygun bir web sitesi tasarlamak,
 2. Oluşumun karakterine uygun renk kullanımına hassasiyet göstermek,
 3. Web sitesinde yer alan içeriklerin arama motoru optimizasyonunu düzenli olarak yapmak,
 4. İnternet sitesinin genel SEO ayarlarını düzenlemek,
 5. Web sitesini yavaşlatan unsurları ortadan kaldırmak,
 6. Estetik unsurları geliştirerek siteye organik trafik çekmek.

Kurumsal Web Tasarımcılığı Nedir?

Kurumsal oluşumların mevcut yapısına uygun web sitesi tasarlama süreci, kurumsal web tasarımcılığı olarak bilinmektedir. Web sitesi dizaynı sırasında kurumsal yapının durumu ayrıntılı olarak incelenmektedir. Kurumsal yapıya uygun olan unsurlar, tasarım sürecinde kullanılırken, kurumsal yapıya ya da markaya aykırı olan unsurlar tasarımda geri planda bırakılmaktadır. Kurumsal çalışmalarda web tasarımcısı genellikle birden çok amaca yönelik tasarım süreci yürütmektedir.

Kurumsal internet sitesi tasarımlarında, kurumsal yapının hedef kitlesine hitap eden görsel tasarım unsurları kullanılmalıdır. Ayrıca web sitesi kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutan bir ara yüze sahip internet sitesi de, kurumsal oluşumların vazgeçilmezleri olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte; e-ticaret siteleri için her zaman güvenli altyapıların oluşturulması gerekmektedir.

Ticari Oluşumlar İçin Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ticari oluşumlar için tasarlanan web siteleri standart özelliklerden daha fazlasına sahip olmalıdır. Örneğin ticari bir işletme ya da şirket, internet sitesi üzerinden ürün/hizmet satışı yapmayı hedefleyebilir. Bu amaçla web sitesi kullanan firmaların, güvenli bir altyapıya sahip internet sitelerine sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü güvenli bir altyapıya sahip olmayan internet siteleri, e-ticaret sırasında müşteri ve firma gizliliğine zarar verebilir.

Başarılı bir web tasarımcısı için firma hedeflerine yönelik web sitesi tasarımı yapmak önemlidir. Çünkü ticari oluşumların kendi sektörlerinde rekabet etmek zorunda oldukları çok sayıda rakip bulunmaktadır. Bu nedenle, firmalar, her adımını mevcut rekabette öne geçebilecekleri şekilde atmalıdır. Rakiplerini geride bırakan bir web sitesi tasarımı da muhakkak alışılmışın dışına çıkılmasını zorunlu kılmaktadır.

Kişisel Web Sitesi Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurumsal yapıların internet sitelerinde, oluşumun amaçlarına hizmet eden unsurların kesinlikle yer almaları gerektiğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte; günümüzde sayıları hızlı bir şekilde artan kişisel web sitelerinin tasarım süreçlerinde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kişisel bir internet sitesi tasarımında:

 • Özgün bir tasarım tercihi,
 • İnternet sitesinin mobil uyumlu bir yapıda olması,
 • Görsel kaliteyi yansıtan yüksek çözünürlüğe sahip olması,
 • Site ziyaretçileri ile anlık iletişime imkan tanıyan canlı sohbet panelinin yer alması,
 • Kişisel elektronik posta adresinin kurulması,
 • Yönetici Paneli ile sitenin anlık müdahaleye hazır halde bulunması,
 • Arama motorlarında bulunabilirliğinin yüksek olması için gerekli SEO ayarlarının yapılması kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

İdeal olarak en az üç veya dört kuruluşun rekabet içinde olduğu bir endüstri istersiniz. Bence bu, en iyi İnovasyon seviyesine götürme eğilimidir. Çünkü teknolojileriyle durağan kalan bir şirket, rakiplerine yenik düşecektir. (Elon Musk- SpaceX’in Kurucusu)

Creaviser Başarılı Bir Web Tasarımcısı Olarak Neler Sunuyor?

Günümüzde dikkat çekici ve özgün tasarıma sahip bir web sitesi denildiğinde akla Creaviser gelmektedir. Creaviser sahip olduğu profesyonel ekibiyle; kurumsal web sitesi, e-ticaret sitesi ve kişisel web sitesi tasarımlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Ayrıca web sitesi tasarımında Creaviser ile birlikte; bulunabilirliği yüksek ve organik trafik çeken internet siteleri oluşturulmaktadır. Dijital dünyada öne geçmek isteyen tüm kurumsal/kişisel oluşumların Creaviser farkıyla tanışmalarını önermekteyiz. Creaviser, alanında lider bir web tasarımcısı olarak, size bir web sitesi tasarımından fazlasını sunmaktadır.