İyi bir web sitesi ile ilgili birtakım hedefleriniz varsa ilk olarak hazır internet sitesi şablonlarına göz atabilirsiniz. Hazır tasarımlara göz atmak bir fikir vermekle birlikte özgün tasarımların dikkate alınması gerektiğini söyleyebiliriz.

Peki neden? Çünkü özgün tasarımların ziyaretçi performansı her zaman için daha iyi…

Başarılı olan şablon web siteleri yok mu?

Elbette var. Ancak hemen her sektörde, hali hazırda çok sayıda web sitesi zaten yayında bulunuyor. Yani o kadar çok hazır şablon internet sitesi varken bir de sizin hazır siteniz yayına girmese iyi olabilir. Birbirine benzeyen web siteleri artık kullanıcıların da pek ilgisini çekmiyor.

Çünkü;

 • İnternet kullanıcıları da artık farklı tasarım web siteleri görmek istiyor,
 • Benzer web siteleri yöneten markaların da benzer olduğu düşünülüyor,
 • Benzer web siteleri, herhangi bir markanın itibarını gerçekten de ciddi anlamda azaltıyor,
 • Bu tür sitelerin ziyaretçi sayısı ise çok nadir olarak istikrarlı olarak artıyor.

Durum böyle iken hazır internet sitesi kurmak çok mantıklı görünmüyor.

O zaman tasarım sürecine nasıl başlamalısınız?

İnternet Sitesi Tasarım Süreci Nasıl Başlar?

İnternet Sitesi Tasarım Süreci Nasıl Başlar
İnternet Sitesi Tasarım Süreci Nasıl Başlar

Web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda farklı web sitesi türleri bulunuyor. Yani ihtiyaca göre nasıl bir internet sitesinin tasarlanacağı değişiklik gösteriyor. Bu nedenle, her web sitesi türünün tasarım süreci birbirinden farklıdır diyebiliriz.

Herhangi bir web sitesi hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda genel hatları üç tip web sitesi hizmeti karşınıza çıkar. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 1. E-Ticaret sitesi
 2. Kurumsal web sitesi
 3. Kişisel web sitesi

Bu tip web sitelerinden ihtiyacınıza uygun olanı seçilerek sürece başlanır. Eğer bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız varsa muhtemelen ticari bir işiniz de mevcut. Kendi işyerinizde sattığınız ürün ya da hizmeti sanal ortama taşımak istiyorsunuzdur.

Bu doğru bir düşünce mi?

Kesinlikle… Gün geçtikçe dijital platformlara olan ilgi artıyor. E-ticaret hacminin de gün geçtikçe büyük boyutlara ulaşması, internette yer almayan ticari oluşumlar için büyük bir kayıp. Ticari oluşumlar için, hazır internet sitesi şablonlarından ziyade özel tasarım daha işlevsel olacaktır.

Web Sitesi Tasarım Aşamaları Nasıl İlerliyor?

Web Sitesi Tasarım Aşamaları Nasıl İlerliyor
Web Sitesi Tasarım Aşamaları Nasıl İlerliyor

Tasarım sürecine, ihtiyaca uygun bir web sitesi ile başladıktan sonra, sürecin kalanı için de bir plan yapılmalı. Bu plan doğrultusunda tasarım aşamaları titizlikle tamamlanmalı. Mesela e-ticaret sitesi kurulacak.

Bunun için;

 • Firmanın yapısına uygun bir tasarım seçilir,
 • E-ticaret için gerekli olan araçlar belirlenir,
 • Kodlarla birlikte gerekli araçlar web sitesine entegre edilir,
 • Web sitesi için gerekli görsel unsurlar tamamlanır,
 • Sitenin deneme yayınları yapılır,
 • Site hazır hale getirilir.

Tasarım süreçleri her tasarım ajansına göre farklılık gösterebilir. Bir tasarım ajansının web sitesi tasarım sürecini nasıl yönettiği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Web Tasarım Firması isimli blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Kurumsal Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Kurumsal Web Tasarım Nasıl Yapılır
Kurumsal Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Hazır internet sitesi furyası kurumsal oluşumların da bir zamanlar tercih ettikleri hizmetler arasında yer alıyordu. Ancak özgün tasarımlar, sonraları ön plana çıkmayı başardı.

Profesyonel web Tasarım firmaları için kurumsal çalışmaların ayrı bir yer var. Çünkü kurumsal firmalar için hazırlanan bir web sitesi, kurumsal kimliği de temsil ediyor.

Kurumsal kimliğe zarar vermeyen bir tasarım seçimi, kurumsal oluşumlar için zorunlu bir kural…

Bu tasarım seçimi nasıl yapılabilir?

Bu tasarım seçimi nasıl yapılabilir
Bu tasarım seçimi nasıl yapılabilir

Şöyle düşünmek gerekir;

Her kurumsal oluşumun kendine has bir duruşu bulunuyor. Yani faaliyet gösterdiği sektörde kurumsal oluşumların özgün imajları var. Bu imaja zarar verebilecek hiçbir unsur, tasarım sürecinde yer almamalı.

Tasarım seçiminde de bu kurala riayet edilerek kurumsal kimliğe uygun seçimler yapılmalı. Bu kural, tasarım sürecinin tamamında dikkate alınmalı.

Kurumsal web tasarım sürecinde; hizmet alıcısı olan kurumsal yapının mevcut durumu analiz edilmeli. Yapılan analiz doğrultusunda kurumsal kimliğe uygun olan unsurlar belirlenmeli.

Hazır İnternet Sitesi Hangi Durumlarda İşe Yarar?

Hazır İnternet Sitesi Hangi Durumlarda İşe Yarar
Hazır İnternet Sitesi Hangi Durumlarda İşe Yarar

Haber siteleri için hazır şablonlar kullanılabilir. Zaten dikkat ederseniz, haber sitelerinde benzer bir tasarımın yer aldığını fark edersiniz. Ortada sürekli akan bir slayt topluluğu yer alır. Bu slaytlar belirli bir sürede değişir, yerine yenisi gelir. Site ziyaretçisi, ilgisini çeken habere tıklayarak, haberin sayfasına ulaşır.

Bilgi veren web siteleri için hazır şablon kullanımı pek sırıtmıyor. Bunun dışında, hazır şablonların kullanımında yapılan en büyük hata, kurumsal oluşumlar tarafından yapılıyor.

Kurumsal oluşumlar tarafından hazır şablona sahip bir web sitesinin kullanılması, markaya ciddi düzeyde zarar veriyor. Kurumsal oluşumlara verilebilecek tek öneri: Hazır şablon kullanmayın!

Tasarım Fiyatları Hangi Aralıkta Seyrediyor?

Tasarım Fiyatları Hangi Aralıkta Seyrediyor
Tasarım Fiyatları Hangi Aralıkta Seyrediyor

Hazır internet sitesi kullanmak isteyenlere güzel bir haberimiz var. O da, hazır şablonların özgün şablonlara göre daha düşük maliyetli oldukları… Her ne kadar hazır şablonların hizmet alıcısına çok bir faydası olmasa da gerçek durum böyle.

Web tasarım hizmeti aslında çok geniş kapsamlı hizmetler arasında yer alıyor. Yani tasarım hizmeti sadece bir web sitesi ortaya çıkarmak değil. Tasarım hizmetleri, tasarım sonrasını da kapsayabilir. Bir web sitesinin tasarımı kadar performansı da oldukça önemli. Hizmet kapsamı arttıkça hizmet fiyatının da artacağı malum. Bunun için herhangi bir fiyat aralığı vermek çok da mümkün değil.

Web Sitesi Performansı İçin Ne Gerekiyor?

Çok şey gerekiyor. Yani bir web sitesinin performansını artırmak için çok sayıda unsur mevcut. Genellikle SEO çalışmaları, web sitesinin ziyaretçi trafiği üzerinde etkili. SEO çalışmaları kapsamında içerik hazırlamak, içerikleri web sitesine doğru bir şekilde eklemek, iç link, dış link, görsel kullanımı vb. çok sayıda çalışma mevcut.

Alınan web tasarım hizmeti, bu tür çalışmaları da içerebilir. Çünkü bir web sitesinin tasarım sonrası performansını yükseltmek için istikrarlı çalışmalar yapılmalı. Tek seferlik çalışmalar, web sitesi performansı için yeterli değil.

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım
Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Hazır internet sitesi dışında özgün bir tasarıma ihtiyacınız varsa başarılı bir tasarım ajansı bulmalısınız. Sürecin gerisini tasarım ajansı yürütecektir. Talep ettiğiniz hizmet ihtiyacını belirterek, hizmet kapsamını belirleyebilirsiniz.

Web sitesi ile hangi hedeflere ulaşmak istediğinizin cevabı bu süreçte önemli. Çünkü tasarımın genel hatları, bu sorunun cevabına göre olacak.

Sonra ne olacak?

Sonrasında tasarım şablonları oluşturulacak. Bunlardan seçim yapmanız istenebilir. Bunun dışında, şablon için size çok sayıda örnek sunulabilir. Bunlardan birisini seçerek tasarımın genel çerçevesini oluşturabilirsiniz.

Tasarım sürecinin her firmaya göre değişiklik gösterebileceğini söylemiştik. Genel hatlarıyla tüm süreç birbirine benzese de uygulama farklılıkları elbette var.

Piyasada çok sayıda tasarım ajansının faaliyet gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle doğru bir tasarım ajansı seçimi oldukça önemli. Bu konuda genel hatlarıyla bilgi edinmek için En İyi Web Tasarım Ajansları yazımızı okuyabilirsiniz.

Son olarak;

Hazır internet sitesi şablonlarını işlevsel hale getirmek de mümkün. Yani tasarım ajansları, mevcut internet sitenizin de performansını kısa sürede artırabilir. Bunun için çözüm yine aynı: Creaviser